Skip to content

41 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block166.15
Lot5
QualifierC0041
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionD/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
53%
Improvement Value:$190,800
47%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+1.9%
2024$11,274+5.6%
2023$10,676+1.6%
2022$10,504+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20220, Page 2570

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,656DeedBook 20191, Page 4427Recorded11/1/2019

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12023, Page 9389

Property Built

Built

Year Built: 1980