Skip to content

48 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Aug 9, 2019

Property Information

Block166.15
Lot5
QualifierC0048
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionB/1780/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
48%
Improvement Value:$234,200
52%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,631+1.9%
2024$12,395+3.5%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 20190, Page 84379

Property Sale

Sale
$374,500
DeedBook 12230, Page 2673

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5288, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1980