Skip to content

52 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 5, 2021

Property Information

Block166.15
Lot5
QualifierC0052
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionD/1656/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
53%
Improvement Value:$190,600
47%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+1.9%
2024$11,141+5.6%
2023$10,550+1.6%
2022$10,380+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20220, Page 2501

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,656DeedBook 20210, Page 27583Recorded3/8/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20160, Page 42851Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6352, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1980