Skip to content

56 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block166.15
Lot5
QualifierC0056
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionA/1632/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,632
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
50%
Improvement Value:$216,700
50%
Total Assessment$431,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,286+1.9%
2024$12,061+5.6%
2023$11,421+1.6%
2022$11,237+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$397,000

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20240, Page 16548

Property Built

Built

Year Built: 1980