Skip to content

67 Glen View DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block166.15
Lot5
QualifierC0067
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class35
DescriptionD/1656/1G
Dwellings1
ZoningR-C
Sq Footage1,656
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
53%
Improvement Value:$190,800
47%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,354+1.9%
2024$11,146+5.6%
2023$10,554+1.6%
2022$10,384+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 20160, Page 35618

Property Built

Built

Year Built: 1980