Skip to content

6 Haggerty DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2012

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block166.15
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,389
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
38%
Improvement Value:$616,800
62%
Total Assessment$1,001,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,242+1.9%
2024$30,669+5.6%
2023$29,041+1.6%
2022$28,574+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,217DeedBook 20150, Page 70492

Property Sale

Sale
$667,000
DeedBook 12374, Page 4637

Property Built

Built

Year Built: 2012