Skip to content

10 Haggerty DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2009

Last Sale Price
$712,000
Last Sale Date
Aug 15, 2011

Property Information

Block166.15
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0102

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
39%
Improvement Value:$608,100
61%
Total Assessment$993,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,352+1.9%
2024$29,795+5.6%
2023$28,214+1.6%
2022$27,760+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$712,000

To:

Sq Ft3,186DeedBook 12327, Page 3288

Property Built

Built

Year Built: 2009