Skip to content

7 Himsl CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2010

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block167.01
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,129
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,000
37%
Improvement Value:$645,200
63%
Total Assessment$1,024,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,486+1.9%
2024$30,908+5.6%
2023$29,268+1.6%
2022$28,797+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft3,073DeedBook 12566, Page 9540

Property Sale

Sale
$754,422
DeedBook 12321, Page 2954

Property Built

Built

Year Built: 2010