Skip to content

16 Himsl CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2017

Last Sale Price
$1,192,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block167.01
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,470
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$417,100
40%
Improvement Value:$633,800
60%
Total Assessment$1,050,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,683+1.9%
2024$31,101+5.6%
2023$29,450+1.6%
2022$28,977+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,192,000

To:

Sq Ft3,470DeedBook 20250, Page 44627

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 48345Recorded6/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017