Skip to content

12 Himsl CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2017

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block167.01
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,913
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,300
41%
Improvement Value:$630,500
59%
Total Assessment$1,070,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,554+1.9%
2024$31,956+5.6%
2023$30,260+1.6%
2022$29,774+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft2,913DeedBook 20170, Page 18546

Property Built

Built

Year Built: 2017