Skip to content

49 Haggerty DriveWest Orange, NJ 07052

Built 2014

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block167.01
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class17
DescriptionNEW SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,500
39%
Improvement Value:$608,400
61%
Total Assessment$1,003,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,036+1.9%
2024$26,540+5.6%
2023$25,131+1.6%
2022$24,727+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$678,000

To:

Sq Ft2,842DeedBook 20190, Page 51037

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

DeedBook 12484, Page 1778Recorded2/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014