Skip to content

1355 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block168.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SS2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,400
54%
Improvement Value:$347,200
46%
Total Assessment$758,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,293+1.9%
2024$15,012+5.6%
2023$14,216+1.6%
2022$13,987+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 12458, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1952