Skip to content

1385 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block168.01
Lot15.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,458
Acreage1.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$469,700
55%
Improvement Value:$385,500
45%
Total Assessment$855,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+5.6%
2023$16,328+1.6%
2022$16,065+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,458DeedBook 5498, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1952