Skip to content

41 Underwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1974

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block168.01
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,182
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$351,000
44%
Improvement Value:$441,700
56%
Total Assessment$792,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,188+1.9%
2024$19,817+5.6%
2023$18,766+1.6%
2022$18,464+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$745,000

To:

Sq Ft2,182DeedBook 20220, Page 81758

Property Sale

Sale
$599,000
DeedBook 12140, Page 2206

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12090, Page 7559

Property Built

Built

Year Built: 1974