Skip to content

45 Underwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block168.01
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,315
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,700
51%
Improvement Value:$338,700
49%
Total Assessment$685,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,926+1.9%
2024$15,633+5.6%
2023$14,804+1.6%
2022$14,566+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$392,000

To:

Sq Ft2,315DeedBook 12508, Page 5563

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5663, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1960