Skip to content

14 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block168.01
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,517
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
55%
Improvement Value:$286,200
45%
Total Assessment$631,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,223+1.9%
2024$14,944+5.6%
2023$14,151+1.6%
2022$13,923+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,517DeedBook 6106, Page 606

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5529, Page 441

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5302, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1959