Skip to content

8 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 17, 1999

Property Information

Block168.01
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,580
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
53%
Improvement Value:$307,200
47%
Total Assessment$652,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,612+1.9%
2024$15,325+5.6%
2023$14,512+1.6%
2022$14,279+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 5616, Page 670

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5276, Page 870

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5203, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1960