Skip to content

1339 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$183,500
Last Sale Date
Oct 5, 1984

Property Information

Block168.01
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,584
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,200
42%
Improvement Value:$354,000
58%
Total Assessment$610,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,364+1.9%
2024$17,045+5.6%
2023$16,140+1.6%
2022$15,881+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,500

To:

Sq Ft2,584DeedBook 4847, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1960