Skip to content

3 Cedar AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Date
Jul 14, 2003

Property Information

Block168.02
Lot42.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,200
50%
Improvement Value:$333,200
50%
Total Assessment$660,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,649+1.9%
2024$13,399+5.6%
2023$12,688+1.6%
2022$12,484+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$226,500
DeedBook 5642, Page 671

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5387, Page 300

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5166, Page 661

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4838, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1928