Skip to content

30 Rutgers StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block168.03
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,800
52%
Improvement Value:$250,900
48%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,319+1.9%
2024$12,093+5.6%
2023$11,451+1.6%
2022$11,267+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20220, Page 67137

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4832, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1952