Skip to content

213 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$409,100
Last Sale Date
Mar 22, 2006

Property Information

Block168.03
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,367
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,900
51%
Improvement Value:$280,300
49%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,368+1.9%
2024$13,123+5.6%
2023$12,426+1.6%
2022$12,227+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,100

To:

Sq Ft1,367DeedBook 6326, Page 382

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5379, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1952