Skip to content

209-211 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 10, 1992

Property Information

Block168.03
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,715
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,000
54%
Improvement Value:$279,500
46%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,708+1.9%
2024$13,452+5.7%
2023$12,725+1.7%
2022$12,516+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,715DeedBook 5225, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1952