Skip to content

154 Old Indian RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block168.03
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,568
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,400
46%
Improvement Value:$358,100
54%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,396+1.9%
2024$15,114+5.6%
2023$14,312+1.6%
2022$14,082+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 20240, Page 53897

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 6081, Page 945

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5825, Page 870

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 5574, Page 474

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5046, Page 780

Property Built

Built

Year Built: 1952