Skip to content

6 Rutgers StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block168.03
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,650
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,800
50%
Improvement Value:$280,100
50%
Total Assessment$562,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,029+1.9%
2024$15,734+5.6%
2023$14,899+1.6%
2022$14,660+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952