Skip to content

219 St. Cloud AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block168.03
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,789
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,900
52%
Improvement Value:$269,900
48%
Total Assessment$561,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,977+1.9%
2024$13,720+5.6%
2023$12,992+1.6%
2022$12,783+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 20201, Page 2678Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$366,500

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 20150, Page 68263Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12210, Page 2966

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5518, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1952