Skip to content

15 Rutgers StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 25, 2020

Property Information

Block168.04
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,425
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,400
53%
Improvement Value:$267,600
47%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,115+1.9%
2024$12,874+6.2%
2023$12,117+1.6%
2022$11,922+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,425DeedBook 20200, Page 47788

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20170, Page 58627Recorded7/7/2017

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5613, Page 586

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5142, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1954