Skip to content

160 Old Indian RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block168.04
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0091

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,200
50%
Improvement Value:$279,600
50%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,129+1.9%
2024$12,888+5.6%
2023$12,204+1.6%
2022$12,008+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4936, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1952