Skip to content

16 Cornell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block168.05
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage2,560
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,200
44%
Improvement Value:$367,400
56%
Total Assessment$650,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,347+1.9%
2024$16,047+5.6%
2023$15,195+1.6%
2022$14,951+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 6083, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1952