Skip to content

4 Cornell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jul 16, 1992

Property Information

Block168.05
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,800
52%
Improvement Value:$274,000
48%
Total Assessment$567,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,293+1.9%
2024$13,049+5.6%
2023$12,357+1.6%
2022$12,158+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5219, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1954