Skip to content

28 Cornell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 20, 1986

Property Information

Block168.05
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,221
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,000
55%
Improvement Value:$267,300
45%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,783+1.9%
2024$12,548+5.6%
2023$11,882+1.6%
2022$11,691+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,221DeedBook 4950, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1952