Skip to content

24 Cornell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1953

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block168.05
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,200
51%
Improvement Value:$271,300
49%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,675+1.9%
2024$14,406+5.6%
2023$13,641+1.6%
2022$13,422+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$382,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 20190, Page 11397

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,738DeedBook 20170, Page 17969Recorded2/28/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953