Skip to content

20 Cornell StreetWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$402,500
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block168.05
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,400
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,200
52%
Improvement Value:$261,300
48%
Total Assessment$544,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804+1.9%
2024$11,587+5.6%
2023$10,972+1.6%
2022$10,796+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$402,500

To:

Sq Ft1,400DeedBook 20170, Page 98110

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5976, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1952