Skip to content

1264 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block168.06
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,000
51%
Improvement Value:$263,100
49%
Total Assessment$535,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103+1.9%
2024$11,881+5.6%
2023$11,251+1.6%
2022$11,070+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$579,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20230, Page 21223

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 12505, Page 6981Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5712, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1951