Skip to content

176 Old Indian RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1951

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 21, 2023

Property Information

Block168.06
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0108

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-6
Sq Footage1,544
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,900
50%
Improvement Value:$274,800
50%
Total Assessment$546,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+1.9%
2024$13,302+5.6%
2023$12,596+1.6%
2022$12,394+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20230, Page 18655

Property Sale

Sale
$356,500
DeedBook 6401, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1951