Skip to content

25 Powell DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$989,975
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block168.07
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,988
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,300
38%
Improvement Value:$583,600
62%
Total Assessment$943,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,102+1.9%
2024$24,641+5.6%
2023$23,333+1.6%
2022$22,958+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$989,975

To:

DeedBook 20250, Page 6456

Property Sale

Sale
$222,000

To:

DeedBook 4794, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1970