Skip to content

21 Powell DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1969

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 6, 2017

Property Information

Block168.07
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,380
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
40%
Improvement Value:$511,900
60%
Total Assessment$856,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+1.9%
2024$20,461+5.6%
2023$19,375+1.6%
2022$19,064+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft2,380DeedBook 20170, Page 34554

Property Built

Built

Year Built: 1969