Skip to content

3 Powell DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$929,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block168.07
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,136
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
34%
Improvement Value:$662,600
66%
Total Assessment$1,007,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,104+1.9%
2024$27,588+5.6%
2023$26,124+1.6%
2022$25,704+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$929,000

To:

Sq Ft3,136DeedBook 20220, Page 41208

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 20171, Page 12529Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft3,136DeedBook 20160, Page 78248Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5899, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1973