Skip to content

30 Underwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$556,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block168.07
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,276
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
43%
Improvement Value:$450,000
57%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,268+1.9%
2024$19,896+5.6%
2023$18,840+1.6%
2022$18,537+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$556,000

To:

Sq Ft2,276DeedBook 12077, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1964