Skip to content

36 Underwood DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 17, 2017

Property Information

Block168.07
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
42%
Improvement Value:$474,600
58%
Total Assessment$819,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,907+1.9%
2024$19,542+5.6%
2023$18,505+1.6%
2022$18,207+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 20170, Page 66137

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 12032, Page 6516

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 5691, Page 586

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5549, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1966