Skip to content

25 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block168.08
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,028
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,500
52%
Improvement Value:$358,200
48%
Total Assessment$741,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,827+1.9%
2024$17,500+5.6%
2023$16,571+1.6%
2022$16,305+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959