Skip to content

21 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$576,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block168.08
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,156
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,100
47%
Improvement Value:$390,400
53%
Total Assessment$735,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,645+1.9%
2024$17,321+5.6%
2023$16,402+1.6%
2022$16,138+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$576,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 20230, Page 22887

Property Built

Built

Year Built: 1960