Skip to content

3 Weber RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1974

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Dec 14, 2002

Property Information

Block168.08
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
DescriptionCO/10/3012/3BM
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,944
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,700
40%
Improvement Value:$540,800
60%
Total Assessment$901,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,272+1.9%
2024$23,827+5.6%
2023$22,562+1.6%
2022$22,200+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

To:

Sq Ft2,944DeedBook 5955, Page 203

Property Sale

Sale
$264,825
DeedBook 5278, Page 940

Property Sale

Sale
$264,825
DeedBook 5278, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1974