Skip to content

17 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block168.08
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,292
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,400
50%
Improvement Value:$342,900
50%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,012+1.9%
2024$14,737+5.6%
2023$13,955+1.6%
2022$13,730+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 12427, Page 2749

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12206, Page 2898

Property Built

Built

Year Built: 1961