Skip to content

11 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block168.08
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,330
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$349,500
45%
Improvement Value:$432,100
55%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,324+1.9%
2024$17,987+5.6%
2023$17,033+1.6%
2022$16,759+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,330DeedBook 12050, Page 5844

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5106, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1960