Skip to content

5 Tenney RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block168.08
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,122
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,600
49%
Improvement Value:$371,200
51%
Total Assessment$731,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,973+0.5%
2024$18,870+5.6%
2023$17,869+1.6%
2022$17,582+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft2,122DeedBook 20240, Page 38944

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5580, Page 405

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4969, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1960