Skip to content

1335 Pleasant Valley WayWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block168.08
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,204
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,800
44%
Improvement Value:$389,900
56%
Total Assessment$701,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,694+1.9%
2024$18,351+5.6%
2023$17,377+1.6%
2022$17,097+11.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 12496, Page 4033

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5581, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1959