Skip to content

5 Tornillo RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jul 22, 1997

Property Information

Block168.09
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,334
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
42%
Improvement Value:$468,000
58%
Total Assessment$813,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,469+1.9%
2024$22,057+5.6%
2023$20,886+1.6%
2022$20,550+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

To:

Sq Ft2,334DeedBook 5489, Page 230

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5141, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1967