Skip to content

27 Connel DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$751,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block168.10
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,160
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
47%
Improvement Value:$388,900
53%
Total Assessment$733,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,963-22.4%
2024$23,151+38.6%
2023$16,698+1.6%
2022$16,429+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$751,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 20230, Page 8129

Property Sale

Sale
$514,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 20170, Page 90720Recorded10/16/2017

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,150DeedBook 12454, Page 544Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$192,100
DeedBook 5652, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1965