Skip to content

25 Connel DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block168.10
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,432
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
41%
Improvement Value:$495,200
59%
Total Assessment$840,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,591+1.9%
2024$22,176+5.6%
2023$20,999+1.6%
2022$20,662+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft3,432DeedBook 20230, Page 60900

Property Sale

Sale
$675,750
DeedBook 6274, Page 938

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 5740, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1966