Skip to content

10 Powell DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block168.10
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0105

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,540
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
33%
Improvement Value:$687,800
67%
Total Assessment$1,032,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,123+1.9%
2024$23,680+5.6%
2023$22,423-8.0%
2022$24,383+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,540DeedBook 20201, Page 22474

Property Built

Built

Year Built: 1973